Π.Ο.Μ. – Ελπίδα Αμπελοκήπων: 2-3

Την πρώτη μέρα του Final Four του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, Παρασκευή 6 Ιουλίου, οι Παμπαίδες του τμήματος βόλεϊ του ΠΟΜ, ηττήθηκαν από την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-2 σετ (25-8, 23-25, 17-25, 29-27 & 15-8).

Στο πρώτο σετ η ομάδα είχε σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή κάτι που την άφησε μακριά από τον καλό της εαυτό. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, τα αγόρια ήταν άλλη ομάδα στο γήπεδο…
Μπήκαν δυνατά και απέδωσαν καλά σε όλους τους τομείς, κατακτώντας το με 25-23.  Στο 3ο σετ η ομάδα ήταν καταιγιστική και το πήρε άνετα με 25-17.
Το 4ο σετ ήταν αμφίρροπο και όχι για καρδιακούς… Τα παιδιά είχαν ευκαιρίες να τελειώσουν το παιχνίδι, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά δυστυχώς κάποια λάθη στους τελευταίους κρίσιμους πόντους έδωσαν το σετ στην Ελπίδα, που ισοφάρισε σε 2-2 σετ.
Στο 5ο σετ η Ελπίδα πήρε από την αρχή το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με την ομάδα του ΠΟΜ να μην μπορεί να απειλήσει τον αντίπαλό της σε καμία στιγμή και τελικά ήρθε η ήττα.

Π.Ο.Μ – Ολυμπιακός: 3-1

Επιβλητική εμφάνιση έκαναν την δεύτερη μέρα του τουρνούα, Σάββατο 7 Ιουλίου, οι Παμπαίδες του τμήματος βόλεϊ του ΠΟΜ επί του Ολυμπιακού, τον οποίο κέρδισαν με 3-1 σετ (25-22, 25-23, 17-25 & 25-21), προσθέτοντας έτσι 3 πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους (συνολικά 4 βαθμοί).
Η ομάδα από το πρώτο σετ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε συγκεντρωμένα, χωρίς λάθη στα κρίσιμα σημεία κι έτσι κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο σετ η ομάδα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική, ενώ αντιθέτως ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και το κέρδισε με άνεση.
Τα αγόρια του ΠΟΜ, ωστόσο, μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένα στο 4ο σετ και παίζοντας έξυπνα και ψύχραιμα, πήραν το σετ και το παιχνίδι.
Η σημερνή τελευταία αγωνιστική του Final Four θα κρίνει τον Πρωταθλητή Ελλάδος για το 2018, καθώς υπάρχουν διάφορα πιθανά “σενάρια”, με όλες τις ομάδες να αγωνίζονται για ένα μετάλλιο, οι 3 μάλιστα – ανάμεσά τους και ο ΠΟΜ – για το χρυσό και το κύπελλο!

ΠΟ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (Ροδοβίτης): Κλεπουσνιώτης, Μέγας, Κλεπουσνιώτης, Μωραϊτόπουλος, Θωμαδάκης, Κασκανιώτης, Μπουλάκης, Βαμβακάς, Λεονταρίδης, Τσάλας, Κούσεκ, Οικονόμου.

Final Four Παμπαίδων 2018 – 3ος Αγώνας Παμπαίδων – Μετακίνηση φιλάθλων

Αύριο Κυριακή, η ομάδα μας θα δώσει τον τρίτο και τελευταίο της αγώνα με αντίπαλο τον Πανερυθραϊκό. Το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα θα κρίνει τα μετάλλια για τους 4 φιναλίστ του Πρωταθλήματος.
Βάσει προγράμματος, ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 2 το μεσημέρι (ανάλογα τη διάρκεια του αγώνα Ελπίς-Ολυμπιακός που θα προηγηθεί).
Το λεωφορείο της ομάδας που θα μεταφέρει δωρεάν και όσους φιλάθλους επιθυμούν να έρθουν με αυτό, θα αναχωρήσει από το κλειστό των Ν. Μουδανιών στις 11:20 το πρωί (11:00 από Ν. Τρίγλια).