Μεγάλος κερδισμένος της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΧ ήταν ο Διαγόρας Νέων Πλαγίων, που επιβλήθηκε του Απόλλωνα Αρναίας με 56-59 εκτός έδρας, κερδίζοντας το πρώτο ντέρμπυ της σεζόν.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, ο Διαγόρας, πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, αύξησε την διαφορά και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ο Απόλλωνας έριξε στον αγώνα τους νεότερους σε ηλικία παίκτες του, οι οποίοι πίεσαν ασφυκτικά τους κουρασμένους παίκτες του Διαγόρα και κατάφεραν να εξαλείψουν την διαφορά, φτάνοντας στο 56-57 ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση του Διαγόρα, η άμυνα της Αρναίας «κοιμήθηκε» και με δίποντο έγινε το 56-59, ενώ στα εναπομείναντα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, με τον Απόλλωνα να επιλέγει την «προβλέψιμη» λύση και τον Διαγόρα να παίζει καλή άμυνα δεν άλλαξε τίποτα.

Η ομάδα των Πλαγίων ξεκίνησε με το δεξί, ξόρκισε το φάντασμα του περσινού αντίστοιχου αγώνα και απέδειξε ότι φέτος θα είναι από τους πρωταγωνιστές του Πρωταθλήματος Μπάσκετ της Χαλκιδικής.

Στους υπόλοιπους αγώνες, ο Κένταυρος Καλλικράτειας έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Μαρμαρά, ενώ οι παλαίμαχοι του Αετού Μουδανιών έδειξαν ότι θα είναι μια υπολογίσιμη δύναμη για κάθε αντίπαλο.