Στην πόλη Μέντεμπλινγκ της Ολλανδίας και συγκεκριμένα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ Νέων είχαμε μία ακόμη σπουδαία διάκριση για την ελληνική ιστιοπλοΐα, ο Δημήτρης Παπαδημητρίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την κορυφή του κόσμου στην κατηγορία του.

Μετά από 11 ιστιοδρομίες ο Παπαδημητρίου ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς ποινής, έναντι 59 του Αργεντινού Μ. Ντίτριχ και του Ν. Μπέζι από το Χονγκ Κονγκ.

Παρά το γεγονός ότι ο αθλητής του Ν.Ο.Β δεν ξεκίνησε καλά, στη συνέχεια πλασαρίστηκε στις πρώτες θέσεις και το φινάλε του ήταν εντυπωσιακό. Συγκεκριμένα στις 11 κούρσες, ο Παπαδημητρίου τερμάτισε στις θέσεις 2, 70, 6, 4, 6, 4, 22, 3, 4, 2, 1. «Πέταξε» τις δύο χειρότερες, δηλαδή την 70η και την 22η και στέφθηκε πανάξια παγκόσμιος πρωταθλητής.