Η Ελπίς πέτυχε μια σημαντική νίκη με 4-2 απέναντι στον Απόλλωνα Αρναίας που βρισκόταν στην 3η θέση και μόλις δύο βαθμούς πίσω της. Απόλυτη κυρίαρχος η Ελπίς στην αναμέτρηση και παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ χάνοντας απίστευτες ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και πέναλτι, στο δεύτερο πέτυχε 4 γκολ και έφτασε εύκολα στην ανατροπή.
Καλό πρόσωπο είχε και η ομάδα του Απόλλωνα που προηγήθηκε με γκολ του Νικηφορίδη αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Νωρίτερα ο Φλέσσας είχε χάσει πέναλτι με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τον νικάει.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελπίς έφτασε στην ανατροπή. Ο Φλέσσας πήρε ρεβάνς και με δύο προσωπικά του γκολ στο 55′ και στο 61′ έκανε το 2-1. Ο Κυργιαφίνης με ωραίο διαγώνιο ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-1. Με απευθείας εκτέλεση κόρνερ οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 81′ όμως ο Καραβασίλης με ωραίο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Κυργιαφίνη σφράγισε την νίκη στο 85′.