Αθλητικά

Βραβεύεται ως καλύτερη αθλήτρια 2019 η Σμαραγδή από την Νικήτη

Στη κορυφή των... κορυφαίων η Σμαραγδή από την Νικήτη Χαλκιδικής

Ολοκληρώθηκε, χθες Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00

Επίσης, σήμερα, 3 Δεκεμβρίου στις 19:00 στο ξενοδοχείο “Divani Caravel”, με αφορμή τη Παγκόσμια Ημέρα με Αναπηρία η Ελληνική Πάραoλυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία βραβεύουν τους διακριθέντες για το 2019. Φυσικά, μέσα σε αυτούς είναι και η Στέλλα Σμαραγδη.

Η Στέλλα Σμαραγδή από την Νικήτη Χαλκιδικής που μάγεψε τη χώρα με τις επιδόσεις της το τελευταίο και όχι μόνο διάστημα, είναι μέσα στις κορυφαίες αθλήτριες με αναπηρία για το 2019.

Πρόκειται για μια ακόμη διάκριση της νεαρής αθλήτριας που συνεχίζει ακάθεκτη να εντυπωσιάζει και να «διψάει» για τίτλους.

Αμφότερες οι τελετές θα καλυφθούν τηλεοπτικά, από το συνδρομητικό κανάλι της Nova η σημερινή και από την ΕΡΤ της Δευτέρας.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά κατηγορία, έχει ως εξής(για τη βράβευση της Δευτέρας):

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ:

4.Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

4.Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Εθνική Ομάδα Πιγκ Πογκ.

Tags

Μιχάλης Σουνάς

Ξεκίνησε την δημοσιογραφική του πορεία στο Super TV&Radio το 2013. Στη συνέχεια, παράλληλα με τις σπουδές του στη Θεσσαλονίκη εργάστηκε στις εφημερίδες «Αθλητικά Νέα των Συντακτών» και την «Arena Press» αλλά και τις διαδικτυακές σελίδες ενημέρωσης www.allaboutaris.com, www.acadimies.gr και το pamebala.gr. Επίσης, είχε ενεργό ρόλο στο YellowRadio 92,8 και το www.yellownews.gr. Από πέρσι τον Μάρτιο μέχρι και σήμερα παρουσιάζει την εκπομπή «Στα δίχτυα της Χαλκιδικής» στο Ράδιο Χαλκιδική 98,8 για τον ερασιτεχνικό αθλητισμό του νομού και από τον Οκτώβριο του 2017 συμμετέχει στην ομάδα του Χαλκιδική Πολιτική.

Σχετικά άρθρα

Back to top button
Close