Γενικά

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Έγινε η κλήρωση… αντίστροφη μέτρηση για τα επίσημα παιχνίδια (pics)

Για πρώτη φορά ενιαίος όμιλος στη Β΄ ερασιτεχνική

Σήμερα, λίγο μετά τις 19:00 πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των πρωταθλημάτων και του κυπέλλου της ΕΠΣ Χαλκιδικής, χωρίς παρουσία εκπροσώπων των ομάδων εξαιτίας των μέτρων, αλλά με διαδικτυακή απευθείας κάλυψη.

Την κλήρωση άνοιξε με την ομιλία του ο Πρόεδρος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Χαλκιδικής, κος Σταύρος Σαρηγιαννίδης, επισημαίνοντας μεταξύ άλλων πως ”μπορεί η προηγούμενη σεζόν να μην ολοκληρώθηκε όπως όλοι θα περίμεναν λόγω της πανδημίας, ωστόσο η ένωση αντιλαμβανόμενη τις οικονομικές δυσκολίες που θα βρουν οι ομάδες πρωτοτύπησε και έδωσε… πρώτη τη δυνατότητα συμμετοχής στις διοργανώσεις με δωρεάν παράβολα και ακολούθησαν κι άλλες διευκολύνσεις προς όφελος των ομάδων. Επίσης, είναι η πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια που η Χαλκιδική θα έχει εκπρόσωπο στα διαιτητικά σαλόνια της Super League 1 και δεν είναι άλλος από τον Αλέξανδρο Τσακαλίδη. Με αγώνα δικού του αλλά και της Ένωσης πέτυχε το στόχο”. 

Τα επίσημα παιχνίδια θα ξεκινήσουν με το θεσμό του κυπέλλου (26-27/9) για να πάρουν σειρά τα πρωταθλήματα των τριών κατηγοριών. Αξίζει να αναφερθεί πως η Β’ ερασιτεχνική για πρώτη φορά γίνεται τόσο ανταγωνιστική καθώς θα διεξαχθεί σε έναν ενιαίο όμιλο και όχι χωρισμένη σε Βόρειο και Νότιο.

Αναλυτικά:

Κύπελλο:

Πρώτη Φάση – Σάββατο 26 ή Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Χωρίς αγώνα περνάνε στην δεύτερη φάση:

Προποντίς Νέου Μαρμαρά, Αριστοτέλης Σταγείρων – Στρατονίκης, Τορωναίος Συκιάς, Θύελλα Στανού, Ηρακλής Μεγάλης Παναγίας, Νέμεσις Συκιάς, Μεταλλεία Κασσάνδρας Στρατωνίου, Φοίνιξ Νικήτης, Απόλλων Αρναίας, Άκανθος Ιερισσού, Αετός Βαρβάρας, Θύελλα Μετσγγιτσίου, Αστήρ Αγίου Νικολάου, Ανθεμούς Γαλάτιστας

Τα δύο ζευγάρια της πρώτης φάσης:

Α. Ο. Σάρτης – Α. Σ. Ουρανούπολης
Χολομών Ταξιάρχη – Π. Α. Ο. Δουμπιών

Δεύτερη Φάση – Σάββατο 3 & Κυριακή 4 Οκτωβρίου

Αριστοτέλης Σταγείρων – Στρατονίκης – Φοίνιξ Νικήτης
Ανθεμούς Γαλάτιστας – Νικητής Χολομών Ταξιάρχη – Π. Α. Ο. Δουμπιών
Προποντίς Νέου Μαρμαρά – Απόλλων Αρναίας
Τα Μ. Κ. Στρατωνίου – Θύελλα Στανού
Άκανθος Ιερισσού – Νέμεσις Συκιάς
Αστήρ Αγίου Νικολάου – Αετός Βαρβάρας
Τορωναίος Συκιάς – Θύελλα Μετσγγιτσίου
Ηρακλής Μεγάλης Παναγίας – Νικητής Α. Ο. Σάρτης – Α. Σ Ουρανούπολης

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πρώτη Φάση – Σάββατο 26 ή Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Π. Ο. Μουδανιών – Α. Ε. Σ. Γεροπλατάνου

Χωρίς αγώνα περνάνε στην δεύτερη φάση:

Θύελλα Κρήνης, Ηρακλής Νέας Φώκαιας, Διγενής Λακκώματος, Άρης Κασσανδρείας 2005, Ελπίς Πολυγύρου, Όλυνθος Ολύνθου, Α. Ο. Σημάντρων, Νεάπολις Πολυχρόνου, Νίκη Πολυγύρου, Αιγέας Παλλήνης, Τορωναίος Αφύτου, Δόξα Ορμύλιας, Α. Ο. Χανιώτης, Θερμαϊκός Πορταριάς, Νέος Π. Ο. Νέας Καλλικράτειας.

Τα ζευγάρια της δεύτερης φάσης:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν το Σάββατο 3 & την Κυριακή 4 Οκτωβρίου

Άρης Κασσανδρείας 2005 – Α. Ο. Χανιώτης
Όλυνθος Ολύνθου – Διγενής Λακκώματος
Α. Ο. Σημάντρων – Νέος Π. Ο. Νέας Καλλικράτειας
Δόξα Ορμύλιας – Νικητής Π. Ο. Μουδανιών – Α. Ε. Σ. Γεροπλατάνου
Θερμαϊκός Πορταριάς – Νίκη Πολυγύρου
Νεάπολις Πολυχρόνου – Τορωναίος Αφύτου
Αιγέας Παλλήνης – Ελπίς Πολυγύρου
Ηρακλής Νέας Φώκαιας – Θύελλα Κρήνης

Αναλυτικά η πρώτη αγωνιστική, ανά κατηγορία:

Α 1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – Σάββατο 10 Οκτωβρίου

Δόξα Ορμύλιας – Προποντίς Ν. Μαρμαρά
Ανθεμούς Γαλάτιστας – Άρης Κασσανδρείας 2005
Θύελλα Κρήνης – Ηρακλής Ν. Φώκαιας
Τορωναίος Αφύτου – Νίκη Πολυγύρου
ΑΟ Σάρτης – Όλυνθος Ολύνθου
ΑΟ Χανιώτης – Φοίνιξ Νικήτης
ΠΟ Μουδανιών – Τα Μ. Κ. Στρατωνίου

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – Έναρξη Κυριακή 11 Οκτωβρίου

Π. Α. Ο. Δουμπιών – ΑΟ Σημάντρων
Ηρακλής Μ. Παναγίας – Νεάπολις Πολυχρόνου
Χολομών Ταξιάρχη – Θύελλα Στανού
Απόλλων Αρναίας – Αριστοτέλης Σταγείρων – Στρατονίκης
Διγενής Λακκώματος – Άκανθος Ιερισσού
Αιγέας Παλλήνης – Ελπίς Πολυγύρου

Β’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – Σάββατο 10 – Κυριακή 11 Οκτωβρίου

Α. Π. Ο. Ε. Λ. Γερακινής – Θύελλα Μεταγγιτσίου
Νίκη Αμμουλιανής 2016 – Αναγέννηση Αγίου Προδρόμου
Α. Ε. Σ. Γεροπλατάνου – Τορωναίος Συκιάς
Νέμεσις Συκιάς – Θερμαϊκός Πορταριάς
Α. Σ. Αγίου Μάμα – Α. Σ. Ουρανούπολης
Παλλήνη Παλιουρίου – Αστήρ Αγίου Νικολάου
Ρεπό ο Θερμαϊκός Φλογητών

Tags

Μιχάλης Σουνάς

Ξεκίνησε την δημοσιογραφική του πορεία στο Super TV&Radio το 2013. Στη συνέχεια, παράλληλα με τις σπουδές του στη Θεσσαλονίκη εργάστηκε στις εφημερίδες «Αθλητικά Νέα των Συντακτών» και την «Arena Press» αλλά και τις διαδικτυακές σελίδες ενημέρωσης www.allaboutaris.com, www.acadimies.gr και το pamebala.gr. Επίσης, είχε ενεργό ρόλο στο YellowRadio 92,8 και το www.yellownews.gr. Από πέρσι τον Μάρτιο μέχρι και σήμερα παρουσιάζει την εκπομπή «Στα δίχτυα της Χαλκιδικής» στο Ράδιο Χαλκιδική 98,8 για τον ερασιτεχνικό αθλητισμό του νομού και από τον Οκτώβριο του 2017 συμμετέχει στην ομάδα του Χαλκιδική Πολιτική.

Σχετικά άρθρα

Back to top button
Close